Bezpieczeństwo i niezależność!

ENERGIA JEST DOBRA
Z NATURY

Strona główna » Nowa podatrona

Fotowoltaika

Alternatywne, niezależne, samowystarczalne źródło energii.
Nie mamy patentu na słońce. Mamy za to, abonament na fotowoltaikę!
Nie tylko świadczymy usługi na terenie całego kraju, ale dodatkowo pomagamy sfinansować inwestycję.
Realizujemy projekty kompleksowo. Projektujemy, montujemy, uruchamiamy i serwisujemy!

Panele fotowoltaiczne to inteligentne rozwiązanie. Możesz zarządzać całą instalacją online.
Wiesz ile produkujesz i zużywasz. Twoja energia, Twój zysk!

Dla Firm

Systemy fotowoltaiczne, to sposób na istotnie obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie. Mikroinstalacje o mocy 50 kWp nie wymagają projektów oraz pozwoleń na budowę, można je instalować na gruncie elewacjach czy też dachach budynków. Bieżąca produkcja energii zużywana jest na potrzeby własne a ewentualne nadwyżki wysyłane do sieci energetycznej i sprzedawane do zakładu energetycznego. Każdej firmie daje to niezależność od dostawców prądu oraz niskie koszty energii.

Dla Domu

W naszej ofercie posiadamy instalacje o zróżnicowanej wielkości możliwe do zamontowania na niewielkich domach a nawet domkach
letniskowych ale również takie dla zdecydowanie większych posesji. Szeroka gama podzespołów pozwoli dopasować instalację do indywidualnych
potrzeb oraz budżetu. Gospodarstwo domowe może cieszyć się darmowym źródłem energii zmniejszając rachunki za energie do absolutnego minimum.

OFERTA

Klient zostawiając nam swój kontakt może być pewien indywidualnej wyceny dopasowanej do swoich potrzeb. Nasze usługi w całym kraju oferuje 500 aktywnych doradców gotowych na spotkanie i wizję lokalną

FINANSOWANIE

Instalację fotowoltaiczną można ale nie trzeba finansować ze środków własnych.Obecnie istnieje na rynku kilka instrumentów finansowych umożliwiających posiadanie własnej elektrowni słonecznej. Wszystko to bez nadmiernego obciążania swojego budżetu. Jesteśmy autoryzowanym i zaufanym dostawcą dla wiodących banków oraz instytucji leasingowych. Dzięki temu nasi Klienci mogą otrzymać pożyczkę leasingową, leasing czy kredyt na bardzo korzystnych warunkach i w prosty sposób.

Energia na lata

Żywotność instalacji fotowoltaicznej to ponad 30 lat. W naszej ofercie znajdziesz komponenty najwyższej klasy posiadające 25 letnią gwarancję. Dzięki temu zabezpieczysz siebie oraz swoich bliskich w stabilne i darmowe źródło energii.

Gwarancja najwyższej jakości

Doboru instalacji dokona nasz autoryzowany przedstawiciel a montażu certyfikowany monter z wieloletnim doświadczeniem. W połączeniu z podzespołami renomowanych producentów daje to gwarancję maksymalnych uzysków energii na wiele lat.

Ochrona środowiska

Dzięki wykorzystywaniu elektrowni fotowoltaicznej stajesz się częścią rosnącej społeczności ekologicznej a dzięki energii przyczyniasz się do polepszenia stanu lokalnego środowiska

Systemy fotowoltaiczne dla domów, firm i gospodarstw.

Jesteśmy firmą, która poprzez realizację systemów fotowoltaicznych najwyższej klasy, dba o interesy swoich Klientów obniżając ich rachunki za energię i optymalizując wykorzystanie energii elektrycznej. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Posiadamy szeroką oraz wykwalifikowaną kadrę projektantów i instalatorów, która do każdego projektu podchodzi z należytą starannością.

Firma w Częstochowie
moc instalacji: 39,76 kWp
Komponenty
falownik Huawei
panele polikrystaliczne
panele monokrystaliczne

Firma w Częstochowie
moc instalacji: 39,825 kWp
Komponenty
falownik Fronius
panele monokrystaliczne

Firma w Częstochowie
moc instalacji: 49,50 kWp
Komponenty
falownik Fronius
panele monokrystaliczne

Dom jednorodzinny w Białymstoku
moc instalacji: 4,86 kWp
Komponenty
falownik Fronius
panele polikrystaliczne

Dom jednorodzinny w Antonowie
moc instalacji: 5,40 kWp
Komponenty
falownik Huawei
panele polikrystaliczne

Dom jednorodzinny w Białymstoku
moc instalacji: 4,86 kWp
Komponenty
falownik Fronius
panele polikrystaliczne

Darmowy prąd brzmi świetnie.
Ile musisz zainwestować w instalację dla swojej firmy,
by nie płacić za energię elektryczną dostawcy?

Wypełnij formularz, a nasz lokalny przedstawiciel
odpowie na Twoje pytania.


Mocne
Strony

Energia jest dobra z natury!

Pogoda to nie przeszkoda!

Pogoda to nie przeszkoda!
Wystarczą już pierwsze promienie słońca, aby instalacja zaczęła działać! Cały system zaprojektowaliśmy tak, aby pracował wydajnie od wschodu do zmierzchu. Dopasowanie instalacji do danego regionu zapewnia jej efektywne wykorzystanie niezależnie od warunków atmosferycznych. Pomaga w tym zaprojektowany przez polskich inżynierów i produkowany w naszym kraju falownik, stanowiący centralny element systemu.

Finansowanie inwestycji

Finansowanie inwestycji.
Rata lepsza niż rachunek. Zwrot z inwestycji lepszy niż lokata.
System może być sfinansowany kredytem, a rata ta jest bliska kwocie, jaką trzeba zapłacić za rachunek tradycyjnemu dostawcy za prąd. Wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Jedną umową. Warto więc zamienić rachunki za energię na niską ratę kredytu. Stopa zwrotu z inwestycji jest o wiele atrakcyjniejsza niż oprocentowanie dostępnych na rynku lokat. Niech więc Twoje pieniądze i Twój dach pracują dla Ciebie.

System zarządzania. Twoja energia, Twój zysk!

System zarządzania. Twoja energia, Twój zysk!
Zarządzaj produkcją i zużyciem energii. Abyś wiedział, ile energii wytwarzasz, czy i jaką masz nadwyżkę oraz ile zużywają Twoje sprzęty.
Zarządzać możesz online przez przeglądarkę, lub mobilną aplikację. Co więcej, instalacja jest monitorowana także przez nas, aby w razie potrzeby zareagować jak najszybciej.

Gwarancja na 25 lat. Czysty zysk dla Ciebie i środowiska!

Gwarancja 25 lat. Czysty zysk dla Ciebie i środowiska!
Gwarancja na wydajność paneli – 25 lat
Wydajność systemu – 30 lat
Gwarancja na falownik – 10 lat
Zwrot inwestycji – 6 do 8 lat
Czysty zysk 24 lata!

25 lat gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych. Dzięki darmowej energii elektrycznej instalacja zakupiona na kredyt zwraca się przeciętnie po 8 latach, a bez kredytu – po 6. Wydajność paneli to ponad 30 lat, zatem przez przynajmniej 24 lata prąd staje się zyskiem.

Świat się kręci, a Ty produkujesz energię cały rok.

Świat się kręci, a Ty produkujesz energię cały rok.
Zmiany klimatyczne wskazują na wydłużające się lato. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię cały rok. Nawet w pochmurne dni! Mroźne zimowe miesiące także sprzyjają jej efektywności.

Jak
Możemy
Pomóc

Zaawansowana technologia, proste rozwiązania.

Kalkulacja i projekty bez opłat

Kalkulacja i projekty bez opłat
Pomierzymy, zaprojektujemy i opiszemy. Za darmo! Zostaw kontakt, a my zajmiemy się resztą.

Realizacja pod klucz

Realizacja pod klucz
Wykonanie całej instalacji zajmuje około dwóch dni. Zajmiemy się wszystkim. Zainstalujemy oraz pokażemy co i jak.

Finansowanie inwestycji

Finansowanie inwestycji
Atrakcyjne oferty kredytowe i leasingowe.

Najczęściej zadawane pytania.

Czym różnią się urządzenia z 1 (jednym) MPPT i 2 (dwoma) MPPT?

Czym różnią się urządzenia z 1 (jednym) MPPT i 2 (dwoma) MPPT?
MPPT to inaczej liczba niezależnych sekcji, na które może być podzielona instalacja fotowoltaiczna. Przy 1 MPPT całość instalacji to 1 sekcja, przy 2 MPPT instalacja jest podzielona na 2 zupełnie niezależne instalacje. Ponieważ całość instalacji fotowoltaicznej pracuje zawsze z taką wydajnością, jak jej najsłabsze ogniwo, to urządzenia z 1 MPPT są urządzeniami idealnymi do jednolicie zamontowanych instalacji fotowoltaicznych – w takich instalacjach wszystkie panele pracują w danej chwili z podobną wydajnością – np. na skierowanym na południe i nie zacienionym dachu, na konstrukcji naziemnej, itp. W przypadku, gdy instalacja nie jest jednolita (czyli jest podzielona na sekcje – np. wschód-zachód, wschód-południe, południe-zachód, lub gdy część paneli w różnych porach dnia ulega częściowemu lub całkowitemu zacienieniu) stosuje się urządzenia z 2 (dwoma) MPPT. Taka instalacja podzielona jest na dwie niezależne instalacje (równe, lub zróżnicowane pod względem liczby paneli), z których każda w jednym momencie może produkować od O do 100% swojej mocy bez wpływu na drugą część instalacji.

Kto montuje liczniki dwukierunkowe?

Kto montuje liczniki dwukierunkowe?
Liczniki dwukierunkowe montuje na swój koszt Operator Systemu Dystrybucyjnego (zakład energetyczny). Trzeba przed tym podpisać umowę na dystrybucję wytworzonej energii z firmą, która ją dostarcza i umowę na sprzedaż wyprodukowanego prądu z wytwórcą energii.

Co dzieje się z wyprodukowaną przez instalację energią?

Co dzieje się z wyprodukowaną przez instalację energią?
W pierwszej kolejności wyprodukowana energia jest bezpośrednio „konsumowana” przez dane gospodarstwo domowe. Jeśli produkcja energii jest wyższa niż zapotrzebowanie na nią w danej chwili, może być ona oddawana do publicznej sieci energetycznej i „odbierana” wtedy, gdy jest potrzebna (umożliwia to zastosowanie tzw. liczników dwukierunkowych, które mierzą zarówno ilość energii dostarczonej do sieci, jak i pobranej).

Czy inwertery mogą być zamontowane na strychu z uwagi na panujące tam wysokie temperatury w okresach wiosennych, letnich i jesiennych?

Czy inwertery mogą być zamontowane na strychu z uwagi na panujące tam wysokie temperatury w okresach wiosennych, letnich i jesiennych?
Inwertery powinny być montowane w miejscach gdzie nie panuje wysoka temperatura otoczenia. Wysoka temperatura panująca w takich miejscach jak np. strych, poddasze będzie miała wpływ na pracę urządzenia. Sam inwerter podczas pracy wytwarza ciepło, które po przekroczeniu pewnego pułapu może wyłączać urządzenie. Szczegółowe informacje znajdują się instrukcjach obsługi zamontowanych urządzeń i tam określone jest jakie powinno być środowisko w którym ma być zamontowane urządzenie dotyczy to również mierników energii i modułów służących do komunikacji pomiędzy urządzeniami i internetem.

Czy można wykonać montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym eternitem?

Czy można wykonać montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym eternitem?
Zarówno na eternicie jak i ondulinie nie wykonujemy montażu paneli fotowoltaicznych. Eternit wraz z wiekiem coraz bardziej się kruszy, a montaż jest niebezpieczny. Zawarte w eternicie włókna azbestowe, są bardzo szkodliwe i powodują wiele chorób układu oddechowego.Dodatkowo wymiany eternitu należy dokonać do 2032 roku. Natomiast żywotność instalacji fotowoltaicznej zakładamy na dużo dłuższy okres.

Mam wielospadowy dach. Czy cały zostanie przeznaczony na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Mam wielospadowy dach. Czy cały zostanie przeznaczony na montaż instalacji fotowoltaicznej?
Montaże paneli wykonujemy na połaciach dachowych znajdujących się maksymalnie na dwóch różnych azymutach geograficznych. W takim wypadku przewidujemy możliwość montażu na wschód-zachód, południe-wschód, południe-zachód. Nie przewidujemy możliwości montażu na stronę północną oraz na trzech różnych azymutach geograficznych z powodu niskiej wydajności systemu zamontowanego w ten sposób.

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego montaż urządzeń fotowoltaicznych o mocy elektrycznej do 40 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Czy zakład energetyczny pobiera opłatę za przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Czy zakład energetyczny pobiera opłatę za przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej?
Nie. Zakład energetyczny nie pobiera opłaty za przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej jeżeli jej moc przyłączeniowa nie przekracza mocy przyłączeniowej określonej w warunkach przyłączenia wydanych dla obiektu, w którym planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania koncesji na wytwarzanie energii?

Czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania koncesji na wytwarzanie energii?
Nie. Wytwórca energii w mikroinstalacji (o mocy do 40 kW) i małej instalacji fotowoltaicznej (o mocy od 40 do 200 kW) będący przedsiębiorcą w myśl art. 3 Ustawy OZE nie musi uzyskiwać koncesji na wytwarzanie energii. Koncesja jest wymagana jeżeli wytwórca zamierza produkować prąd w dużych instalacjach fotowoltaicznych tj. większych niż 200 kW. Osoby fizyczne również zwolnione są z obowiązku uzyskiwania koncesji.

Czy podłączenie mikroinstalacji PV do sieci wymaga uzyskania warunków przyłączeniowych?

Czy podłączenie mikroinstalacji PV do sieci wymaga uzyskania warunków przyłączeniowych?
Uzyskanie warunków przyłączenia dla mikroinstalacji fotowoltaicznej jest wymagane jedynie w sytuacji gdy moc przyłączeniowa mikroinstalacji jest wyższa niż moc przyłączeniowa wynikająca z warunków przyłączenia wydanych dla obiektu, w którym planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Czy mogę wykonać remont dachu na którym są już położone panele fotowoltaiczne?

Czy mogę wykonać remont dachu na którym są już położone panele fotowoltaiczne?
Remont dachu, na którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne wymaga uprzedniego demontażu paneli. Konsekwencją samodzielnego demontażu może być uszkodzenie instalacji bądź porażenie prądem. Doprowadzi to również do utraty gwarancji. W razie potrzeby wykonania remontu dachu, na zlecenie naszych klientów wykonujemy demontaż instalacji i ponownie umieszczamy panele na wyremontowanym dachu.

Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?

Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniejsze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń panela. Śnieg też nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile 800 kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztapia śnieg na panelach.

Kiedy inwerter może wyłączyć instalacje?

Kiedy inwerter może wyłączyć instalacje?
W przypadku zaniku prądu po stronie sieci, lub w przypadku przepięć, wyładowań atmosferycznych, sytuacje te są określone w instrukcji użytkownika.

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń panela. Śnieg też nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile 800 kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztapia śnieg na panelach.

Jeśli chciałbym zamontować instalację na altanie, której jeszcze nie ma jakie warunki powinien spełnić? Czy mogę ją wybudować we własnym zakresie? Czy muszę doprowadzić 230 V?

Jeśli chciałbym zamontować instalację na altanie, której jeszcze nie ma jakie warunki powinien spełnić? Czy mogę ją wybudować we własnym zakresie? Czy muszę doprowadzić 230 V?
Jest możliwy montaż na altanie wybudowanej we własnym zakresie. Konieczne jest również doprowadzenie do niej zasilania o odpowiednich parametrach. Przydatność istniejącej już altany do montażu instalacji oceni nasz projektant.

W którym miejscu musi nastąpić wpięcie instalacji PV do instalacji elektrycznej, czy musi być obok licznika?

W którym miejscu musi nastąpić wpięcie instalacji PV do instalacji elektrycznej, czy musi być obok licznika?
Nie musi być obok licznika. Dowolne miejsce wewnętrznej instalacji spełniające parametry. Miejsce wpięcia wskaże nasz instalator.

Jaka jest różnica pomiędzy mocą przyłączeniową, a zużyciem energii w domu?

Jaka jest różnica pomiędzy mocą przyłączeniową, a zużyciem energii w domu?
Należy rozróżnić moc przyłączeniową od ilości zużywanej energii w skali roku. Jeżeli Twoje rachunki za energię elektryczną wynoszą około 200 zł miesięcznie to zużycie energii przez Twoje gospodarstwo domowe jest na poziomie około 330 kWh miesięcznie co w skali rocznej daje zużycie na poziomie około 4 MWh. To właśnie do wielkości zużycia energii w skali roku dobieramy system fotowoltaiczny. Standardowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego wynosi około 13 kW, jednak to nie ona decyduje o wysokości płaconych rachunków. Określa ona ile maksymalnie odbiorników (np. żelazko, piekarnik, pralka) możemy włączyć równocześnie. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,32 kW pokrywa średnie zapotrzebowanie roczne 4 MWh gdyż każdy zainstalowany 1 kW mocy produkuje w skali roku 950 kWh, co dla systemu o mocy 4,32 kW daje produkcję w skali roku na poziomie 4,1 MWh.

Jak przebiega rozliczenie z energetyką?

Jak przebiega rozliczenie z energetyką?
Rozliczenie z energetyką następuje w okresach półrocznych. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z dnia 20.02.2015r. rozliczanie energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej następuje wobec ilości energii pobranej z tej sieci w stosunku 1 do 0,8 dla instalacji nie większej niż 10 kW dla wyższych wartości stosunek wynosi 1 do 0,7.

Czy korzystanie z paneli fotowoltaicznych może wpływać na okolicę?

Czy korzystanie z paneli fotowoltaicznych może wpływać na okolicę?
Wpływ paneli fotowoltaicznych jest identyczny jak każdego innego przedmiotu nie przepuszczającego światła. Panele na dachu nie wpływają na otoczenie bardziej niż sam dach. Panele na konstrukcji wsporczej podniesionej wpływają na otoczenie w ten sposób, że dają nieco cienia. Nie mają wpływu na faunę i florę, ich skala jest zbyt mała by wpłynąć na temperaturę otoczenia.

Czy fotowoltaika powoduje hałas?

Czy fotowoltaika powoduje hałas?
Same panele nie powodują żadnego hałasu. Jedynie inwerter wytwarza dźwięk o głośności poniżej 29dB. To znaczy, że bezpośrednio przy inwerterze słychać szum o natężeniu zbliżonym do ludzkiego szeptu.

Czy fotowoltaika powoduje emisję CO2 i innych substancji?

Czy fotowoltaika powoduje emisję CO2 i innych substancji?
Nie. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych substancji chemicznych. Nie używa się w niej również żadnych substancji płynnych czy gazowych, które mogłyby wyciec w momencie fizycznego uszkodzenia.

Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym?

Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym?
Ogniwa fotowoltaiczne produkują przez bardzo długi okres energię z nieskończonego w ludzkiej skali źródła – promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają znikomy wpływ na faunę i florę w okolicy. W razie potrzeby są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie.

Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym?

Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym?
Ogniwa fotowoltaiczne produkują przez bardzo długi okres energię z nieskończonego w ludzkiej skali źródła – promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają znikomy wpływ na faunę i florę w okolicy. W razie potrzeby są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie.

Czy system w panelach fotowoltaicznych jest bezobsługowy?

Czy system w panelach fotowoltaicznych jest bezobsługowy?
System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji. Instalowane przez nas systemy fotowoltaiczne posiada wbudowany moduł komunikacyjny, Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.

Jaka jest rożnica między systemem on-grid a off-grid?

Jaka jest rożnica między systemem on-grid a off-grid?
Instalacja typu on-grid jest to instalacja podłączona do sieci energetycznej pozwalając tym samym na współpracę z siecią w celu oddawania nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej, gdy potrzeby energetyczne budynku są niższe. Natomiast instalacja off-grid jest to instalacja określana także jako wyspowa. Pracuje wyłącznie dla potrzeb zasilania budynku w energię elektryczną, nie będąc podłączoną do sieci energetycznej. Brak możliwości oddawania nadwyżek energii elektrycznej do sieci, wymusza w praktyce konieczność stosowania akumulatorów w większości budynków. Tego typu instalacje w warunkach gwarantowanych korzystnych stawek za oddawaną do sieci energię, cechują się zwykle niską opłacalnością. Akumulatory wymagają okresowej wymiany podnosząc dodatkowo koszty inwestycyjne.

Jakie będę miał korzyści z zamontowania paneli?

Jakie będę miał korzyści z zamontowania paneli?
Ograniczenie zanieczyszczeń, oszczędność na rachunkach za prąd lub całkowite ich niwelowanie, ochrona środowiska, wysoka gwarancja, nieograniczony dostęp, ponieważ eksploatacja jest bardzo prosta, praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna.

Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na instalacje (np. wichury)?

Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na instalacje (np. wichury)?
Ogniwa słoneczne, z których składają się moduły fotowoltaiczne, są narażone na działanie czynników atmosferycznych nieustannie przez wiele lat. Aby mieć absolutną pewność co do wytrzymałości paneli, producenci przeprowadzają szczegółowe testy i badania, które mają za zadanie sprawdzić odporność wyrobów na niekorzystny wpływ ze strony środowiska. Panele o odpowiednim standardzie nie są podatne na awarie i uszkodzenia ze strony silnego wiatru i deszczu. Co więcej, wszystkie panele są sprawdzone pod kątem odporności na gradobicie. Testy odbywają się przy użyciu kulek gradu o średnicy ok. 2,5 cm, które są kierowane na panele słoneczne z prędkością 23 m/s z odległości 1 metra. Takie gradobicia są naprawdę bardzo rzadkim zjawiskiem. Poza obciążeniem mechanicznym (wytrzymałość udarowa), przeprowadza się testy wytrzymałości na obciążenie statyczne, czyli odporność na nacisk ze strony zalegającego śniegu lub silnych wiatrów. Przykładowo, 1 m2 paneli fotowoltaicznych jest w stanie wytrzymać nacisk na swoją powierzchnię porównywalny do ciężaru 500 kg.

Czy instalacje można ubezpieczyć?

Czy instalacje można ubezpieczyć?
Tak, w przypadku starania się o dotacje typu PROSUMENT jest to jeden z podstawowych wymogów.